Pracodawca nie odprowadza składki na ubezpieczenie zdrowotne za pracownika na urlopie bezpłatnym. Co ważne, kiedy minie 30 dni od dnia rozpoczęcia urlopu, pracownik straci prawo do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego. To oznacza, że nie będzie mógł skorzystać z bezpłatnej pomocy lekarskiej, kiedy zachoruje czy ulegnie wypadkowi. Uwaga – w tej samej sytuacji znajdą się członkowie rodziny pracownika, np. dzieci, których zgłosił do ubezpieczenia zdrowotnego.
Jeżeli pracownik chce skorzystać z długiego urlopu bezpłatnego i zachować prawo do świadczeń z NFZ, powinien się ubezpieczyć na własną rękę, chyba że może zostać zgłoszony jako członek rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego, np. przez męża lub żonę, którzy podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom z tytułu umowy o pracę. Wówczas pracodawca małżonka lub małżonki składa deklarację ZUS ZCNA. Powinien to zrobić w ciągu 7 dni od dnia utraty prawa do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego przez osobę na urlopie bezpłatnym.
Zgodnie z art. 68 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych pracownik przebywający na urlopie bezpłatnym może ubezpieczyć się dobrowolnie na podstawie pisemnego wniosku złożonego w NFZ, o ile ma miejsce zamieszkania w Polsce.