Kto może zainicjować podpisanie aneksu do umowy o pracę?
Zarówno pracodawca, jak i pracownik może zaproponować zmiany warunków zatrudnienia, które będą wymagały podpisania aneksu do umowy o pracę (lub nowej umowy w przypadku kończącej się umowy na czas określony, w tym umowy na okres próbny). Co istotne, nowelizacja Kodeksu pracy z 26 kwietnia 2023 roku dała pracownikom nowe uprawnienia na tym polu.
Na podstawie art. 293 k.p. pracownik może złożyć wniosek o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę o pracę na czas nieokreślony lub o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy. Zgodnie z art. 293 § 1 k.p. takie rozwiązanie przysługuje osobom, które są zatrudnione przez co najmniej 6 miesięcy u danego pracodawcy, z wyjątkiem osób zatrudnionych na podstawie umów na okres próbny. W elektronicznym lub papierowym wniosku można uwzględnić np. prośbę o zmianę etatu z niepełnego na pełny.
Według art. 293 § 1 k.p. pracodawca powinien, w miarę możliwości, uwzględnić taki wniosek. Udzielając odpowiedzi tą samą drogą – elektroniczną lub papierową – musi wziąć pod uwagę potrzeby obu stron. Ma 1 miesiąc od dnia otrzymania wniosku na ustosunkowanie się do niego. Jeżeli odmówi pracownikowi, musi podać przyczynę.
W przypadku przyjęcia wniosku pracownika strony podpiszą aneks do umowy o pracę lub nową umowę.