Urlop wychowawczy, który trwa do 36 miesięcy, nie zawsze pozbawia rodziców prawa do urlopu wypoczynkowego, ale wpływa na jego wymiar. Sporo zależy od tego, czy pracownik przebywał na urlopie wychowawczym 1 stycznia danego roku kalendarzowego. Czy urlop wypoczynkowy można wykorzystać po macierzyńskim lub rodzicielskim, ale przed wychowawczym? Wyjaśniamy również, czy urlop wypoczynkowy pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym przez niemal 3 lata się przedawnia.
Urlop wychowawczy a prawo do urlopu wypoczynkowego
Co do zasady, każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, którego nie można się zrzec. Z pominięciem osób, które podejmują pierwsze zatrudnienie na umowę o pracę w życiu, pracownicy zyskują prawo do pełnego wymiaru urlopu wypoczynkowego, czyli 20 lub 26 dni na pełnym etacie, na początku każdego kolejnego roku kalendarzowego. W tym przypadku mówimy o nabyciu prawa do urlopu wypoczynkowego z góry.
To, czy pracownik przebywa na urlopie wychowawczym 1 stycznia danego roku kalendarzowego i czy urlop wychowawczy trwa cały rok, wpływa na prawo do urlopu wypoczynkowego.
Na potrzeby artykułu załóżmy, że pracownik wykorzysta 35 miesięcy urlopu wychowawczego bez żadnej przerwy. Co do zasady, 1 miesiąc urlopu wychowawczego przysługuje drugiemu rodzicowi spełniającemu warunek z art. 186 § 1 k.p., czyli mającemu co najmniej 6 miesięcy zatrudnienia. Pracownik przebywa na urlopie wychowawczym od 2 stycznia 2022 roku. Zakończy go najpóźniej 30 listopada 2024 roku.
- Pracownikowi przysługuje 26 dni urlopu wypoczynkowego za 2022 rok. Nie przebywał na urlopie wychowawczym 1 stycznia 2022 roku, więc nabył prawo do urlopu z góry. Co ważne, te 26 dni urlopu będzie można wykorzystać nawet w 2025 roku. Bieg przedawnienia rozpocznie się dopiero po powrocie z urlopu wychowawczego.
- Urlop wychowawczy objął cały 2023 rok, więc pracownik nie nabył prawa do urlopu wypoczynkowego. Wystarczyłoby przerwać urlop wychowawczy na 1 dzień – 1 stycznia 2023 roku – a pracownik uzyskałby prawo do 26 dni urlopu za 2023 rok.
Zakładamy, że pracownik wróci do pracy na początku grudnia 2024 roku. Co prawda był na urlopie wychowawczym 1 stycznia 2024 roku, więc wtedy nie nabył prawa do urlopu wypoczynkowego. Zyska je po powrocie do firmy w tym samym roku. Pracodawca naliczy urlop proporcjonalny za 1 miesiąc kalendarzowy, czyli 2 dni.