Pracodawca udziela urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim lub urlopie rodzicielskim na wniosek pracownika na podstawie art. 163 § 3 k.p. Ten przepis obejmuje matkę dziecka, ojca wychowującego dziecko oraz innego członka rodziny zdefiniowanego w art. 1751 pkt 3 k.p. Ten przepis odsyła do art. 29 ust. 5 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Zgodnie z nim członek najbliższej rodziny zyskuje prawo do urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach macierzyńskiego albo urlopu rodzicielskiego, kiedy matka dziecka, legitymująca się orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji, rezygnuje z pobierania zasiłku macierzyńskiego po minimum 8 tygodniach po porodzie. Wtedy prawo do zasiłku przechodzi na wspomnianą bliską osobę.
O ile przepisy nie precyzują, kiedy osoba na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim powinna złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy, o tyle powinna zrobić to przed powrotem do pracy. W sytuacji, w której matka dziecka przepracowałaby kilka dni i złożyła wniosek o urlop wypoczynkowy, nie byłby on wiążący dla pracodawcy. To znaczy, że byłby rozpatrzony na standardowych zasadach, czyli z możliwością odmowy.