O ile według Kodeksu pracy okres wypowiedzenia wynosi od zaledwie 3 dni roboczych w przypadku umów o pracę na okres próbny, które zawarto na krócej niż 2 tygodnie, do aż 3 miesięcy w przypadku pracowników zatrudnionych od minimum 3 lat w danej firmie, o tyle okres wypowiedzenia umowy zlecenia nie jest regulowany przez Kodeks cywilny. Czy to oznacza, że zleceniodawca może wypowiedzieć umowę zlecenie w dowolnym momencie, nawet ze skutkiem natychmiastowym?
Kto i kiedy może wypowiedzieć umowę zlecenie – zleceniodawca czy zleceniobiorca?
Zgodnie z art. 746 Kodeksu cywilnego obie strony umowy zlecenia mogą ją wypowiedzieć w dowolnym momencie. Nie ma znaczenia, jak długo zamierzały współpracować. Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego z 28 września 2004 roku (sygn. akt IV CK 640/03). Umowę zlecenie można rozwiązać natychmiast lub po upływie okresu wypowiedzenia, o ile strony umowy taki ustaliły.
Jeśli zleceniobiorca lub zleceniodawca wypowie umowę zlecenie ze skutkiem natychmiastowym, ale nie powoła się na ważny powód, odpowie finansowo za szkodę, która powstała po drugiej stronie wskutek nagłego zakończenia współpracy.