Przejście na pracę hybrydową sprzyja też uporządkowaniu procesu onboardingu, czyli wdrożenia nowych pracowników. Nowo zatrudniona osoba powinna otrzymać wsparcie wirtualnego buddy’ego, który ułatwi pierwsze kroki w systemach organizacji, a nawet odegra rolę repozytorium wiedzy technicznej.
Niższa lojalność pracowników wobec firmy
Niektórzy pracodawcy uważają, że praca stacjonarna wzmacnia poczucie przynależności do organizacji, bo wymaga codziennej obecności w siedzibie firmy. Jednak statystyki nie potwierdzają, że pracownicy hybrydowi są skłonniejsi do zmiany pracy w porównaniu z osobami dojeżdżającymi do biur.
Zajmowanie się sprawami prywatnymi przez pracowników w godzinach pracy zdalnej
Jeśli obawiasz się, że pracownicy hybrydowi będą wykorzystywać home office, aby realizować obowiązki inne niż zawodowe, przemyśl wdrożenie rejestracji czasu pracy. Ewidencja czasu pracy zawiera m.in. liczbę przepracowanych godzin w danym dniu, natomiast narzędzia do rejestrowania czasu pracy umożliwiają zapisanie, ile minut lub godzin pracownik poświęca na poszczególne zadania. Warto też monitorować godziny nadliczbowe. Jeżeli okaże się, że pracownicy hybrydowi zgłaszają nadgodziny częściej niż pracownicy stacjonarni, trzeba przeanalizować, czy wynikają z nadmiernego obłożenia pracą, czy ze spadku efektywności podczas home office’u.
Zaburzenie work-life balance
Pracodawcy obawiają się, że wdrożenie pracy hybrydowej poskutkuje zaburzeniem balansu między życiem zawodowym a prywatnym pracowników. O ile pracownicy stacjonarni zwykle opuszczają biuro po 8 godzinach, o tyle osoby pracujące zdalnie mogą robić dłuższe przerwy w ciągu dnia, w tym na załatwianie prywatnych spraw, a potem nadganiać pracę wieczorami. W efekcie pracownik nie odpoczywa od pracy przez co najmniej 11 godzin, co może odbić się na produktywności w kolejnych dniach.
Chociaż raporty dotyczące pracy zdalnej przedstawiają ją w superlatywach z perspektywy pracowników, którzy twierdzą, że są bardziej kreatywni, skupieni i wydajniejsi w domu, warto mieć na uwadze, że niektóre osoby mogą mieć problemy z koncentracją i rozpraszaczami. W tym przypadku powinni mieć możliwość powrotu do biura lub skorzystania z np. słuchawek wyciszających finansowanych przez firmę.
Niedostateczne zabezpieczenie danych firmowych
Pracownicy hybrydowi, szczególnie ci, którzy chcą pracować w miejscach publicznych, np. kawiarniach, powinni przejść szkolenie z ochrony danych firmowych przed osobami trzecimi. Co więcej, wszystkie osoby zatrudnione warto uczulić na cyberzagrożenia, w tym phishing, czyli kradzieże danych, w tym haseł.
Jak wdrożyć hybrydowy model pracy w firmie?
Krok 1
Przemyśl, które działy mogą pracować zdalnie. Zrób ankietę dla pracowników, aby określili preferowany model pracy.
Krok 2
Określ system pracy hybrydowej, czyli stosunek liczby dni „zdalnych” do „stacjonarnych” w tygodniu lub miesiącu. Rozważ także model rotacyjny, czyli naprzemienną pracę wybranych zespołów z biura i domu. Według raportu „Praca zdalna po polsku” EY Polska większość firm obliguje pracowników do pracy z biura przez 2 dni (43%) lub co najmniej 3 dni (46%). Zaledwie 11% ankietowanych zadeklarowało, że wymaga zaledwie 1-dniowej obecności w biurze. Z danych Deloitte wynika, że pracownicy preferują od 3 do 5 dni pracy z domu w tygodniu, aby efektywnie realizować swoje obowiązki.
Krok 3
Oszacuj koszty pracy hybrydowej i porównaj je z kosztami utrzymania biura. Spróbuj określić potencjalne oszczędności. Wspomniany raport EY Polska podaje, że aż 84% organizacji wypłaca ryczałt pracownikom hybrydowym, czyli stałą stawkę, którą łatwiej obliczyć niż ekwiwalent pieniężny. W 88% przypadków ryczałt za pracę zdalną wynosi od 50 zł do 100 zł. Sporadycznie firmy wypłacają wyższe kwoty (nawet powyżej 500 zł). Za niski ryczałt za pracę hybrydową może skłonić pracowników do dochodzenia roszczeń, a zbyt wysoki – ściągnąć reperkusje ze strony urzędu skarbowego. Dlaczego? Ryczałt nie jest ani opodatkowany, ani oskładkowany.
Krok 4
Skompletuj oświadczenia, polecenia i wnioski opisane w Kodeksie pracy.
Krok 5
Jeśli Twoja organizacja bazuje na papierowym obiegu dokumentów, zastanów się, jak najszybciej zmienić go na elektroniczny. Zerknij do artykułu o automatyzacji w HR, aby dowiedzieć się, jakie podstawowe procesy administracyjne warto usprawnić w pierwszej kolejności.
Krok 6
Zaplanuj narzędzia do komunikacji zdalnej, zarówno komunikatory, jak i sprzęt komputerowy.
Krok 7
Ustal z liderami zespołów, jak będą monitorować efektywność pracowników i przeprowadzać regularne spotkania. Co istotne, rozmowy 1:1 powinny poruszać kwestię komfortu pracy zdalnej (lub jego braku).
Dodatkowe pytania o hybrydowy system pracy
Czy pracownicy otrzymują zwrot kosztów pracy hybrydowej?
To zależy, czy pracują w modelu pracy zdalnej częściowej (hybrydowej), czy wykorzystują pracę zdalną okazjonalną, która jest ograniczona do 24 dni w roku kalendarzowym. Zwrot kosztów pracy zdalnej należy się w pierwszym przypadku. Pracodawca wypłaca ekwiwalent pieniężny lub ryczałt za m.in. serwis narzędzi do pracy, zużycie energii elektrycznej i korzystanie z usług telekomunikacyjnych. Ponadto przepisy dotyczące BHP na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe zobowiązują pracodawców do zakupu m.in. podstawki pod monitor, klawiatury czy myszy. Jeżeli pracownik zdalny używa własnego sprzętu, firma powinna uwzględnić odpowiednie kwoty w ekwiwalencie bądź ryczałcie.
Czy pracownikom hybrydowym przysługują podwyższone koszty uzyskania przychodów?
Tak, ponieważ pracownikowi należą się podwyższone koszty uzyskania przychodów za miejsce zamieszkania poza siedzibą firmy, a nie dojazdy do biura.
1https://hrbusinesspartner.pl/raport