Nie, bo pracodawca nie może udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego, do którego osoba zatrudniona nie nabyła jeszcze prawa. Jest nieistotne, czy strony umowy o pracę są stuprocentowo przekonane o kontynuacji zatrudnienia w następnym roku kalendarzowym.
W uzasadnieniu wyroku Sądu Najwyższego z 7 czerwca 2011 roku (sygn. akt II PK 314/10) możemy przeczytać, że pracodawca nie może udzielić pracownikowi urlopu za dany rok kalendarzowy w roku poprzednim lub w roku następującym po nabyciu uprawnienia, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w Kodeksie pracy, np. przepisu dotyczącego zaległego urlopu wypoczynkowego.
Przykład
Maja wykorzystała cały urlop wypoczynkowy do końca listopada 2023 roku. Niespodziewanie okazało się, że może wyjechać ze znajomymi na narty po świętach Bożego Narodzenia. To oznaczało, że potrzebowała dni wolnych między 27 a 29 grudnia 2023 roku.
Pracowniczka zapytała szefowej, czy może złożyć wniosek o udzielenie zaliczkowego urlopu wypoczynkowego z puli, która będzie jej przysługiwać w 2024 roku. Niestety, pracodawczyni odmówiła Mai, wyjaśniając, że nie może jej przyznać urlopu, do którego nie nabyła jeszcze prawa. Na gruncie przepisów nie miało znaczenia, że strony umowy o pracę nie zamierzają jej rozwiązywać.
Warto też dodać, że Maję obowiązywał 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Gdyby wypowiedziała umowę w grudniu, okres wypowiedzenia zakończyłby się dopiero 31 marca, więc pracowniczka zyskałaby prawo do urlopu za 3 miesiące – wystarczającego do pokrycia 3 dni nieobecności w grudniu 2023 roku. Niemniej szefowa zaproponowała Mai złożenie wniosku o urlop bezpłatny.