Art. 129 § 2 k.p. umożliwia przedłużenie okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy w każdym systemie czasu pracy. Co ważne, pracodawca musi uzasadnić tę zmianę przyczynami o charakterze obiektywnym, technicznym lub dotyczącym organizacji pracy. Ponadto musi zachować ogólne zasady dotyczące ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników. Im dłuższy okres rozliczeniowy, tym większa elastyczność pod kątem układania rozkładów czasu pracy i rozliczania godzin nadliczbowych.
Jak już wspomnieliśmy, przedłużenie okresu rozliczeniowego w systemie równoważnym pracy jest możliwe do 3 miesięcy w szczególnie uzasadnionych przypadkach i do 4 miesięcy w przypadku prac, które są uzależnione od pory roku lub warunków atmosferycznych.
Jak przedłużyć okres rozliczeniowy?
Zgodnie z art. 150 § 1 k.p. okres rozliczeniowy czasu pracy ustala się w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy. Jeśli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie musi ustalić regulaminu pracy, to wystarczy, że ogłosi okres rozliczeniowy w obwieszczeniu dla pracowników. Obwieszczenie – podobnie jak regulamin pracy – wchodzi w życie po 2 tygodniach od przekazania pracownikom. W informacji o warunkach zatrudnienia, którą przekazuje się pracownikowi w ciągu 7 dni od dopuszczenia go do pracy, przekazuje się m.in. dobową i tygodniową normę czasu pracy.
Jeśli u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa lub działa, ale nie zgadza się na zmianę okresu rozliczeniowego, to pracodawca może zastosować okres rozliczeniowy z art. 135 § 1 i § 2 k.p., czyli 3-miesięczny lub 4-miesięczny. W takiej sytuacji należy zawiadomić właściwego okręgowego inspektora pracy o zmianie okresu rozliczeniowego.
Pracodawca, który chce przedłużyć okres rozliczeniowy do 12 miesięcy, musi ustalić tę zmianę w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi. Jeśli nie jest to możliwe, powinien uzgodnić treść porozumienia z tzw. reprezentatywnymi związkami, z których każdy zrzesza minimum 5% pracowników. Pracodawca, u którego nie działa żadna zakładowa organizacja związkowa, musi zawrzeć porozumienie z przedstawicielami pracowników. Następnie kopia porozumienia trafia do okręgowego inspektora pracy. Pracodawca ma 5 dni roboczych na jej przekazanie.