Dział HR, który projektuje proces onboardingu, powinien wziąć pod uwagę oczekiwania pracowników nie tylko pod kątem okresu wdrożenia, ale całokształtu życia organizacji. Wiele elementów występuje na każdym etapie cyklu życia pracownika. Jak podaje raport „Jak pracować, by nie żałować?” Rocket Jobs & Just Join IT, najbardziej doceniane aspekty relacji zawodowych przez pracowników to:
- dobra atmosfera budowana dzięki wspólnemu poczuciu humoru,
- wymiana kompetencji i wiedzy oraz wzajemne inspirowanie się,
- wsparcie merytoryczne.
Jak dział HR ma sprawdzić przed rozpoczęciem pracy przez nową osobę, czy kandydat nadaje na tych samych falach co zespół, do którego dołączy? Proces rekrutacji może uwzględniać spotkanie potencjalnych współpracowników. Można również zainwestować w testy psychometryczne, które ułatwiają zbadanie trudno mierzalnych kompetencji miękkich.
Wspomniany raport podkreśla również, że pracownicy czują się dopasowani do firmy, kiedy:
- pracodawca ich szanuje i troszczy się o ich potrzeby,
- satysfakcjonuje ich poziom wynagrodzenia,
- samorealizują się w pracy, bo zajmują się zadaniami, które lubią, a nawet się nimi pasjonują,
- czują, że ich praca jest potrzebna,
- mają poczucie bezpieczeństwa i stabilności,
- nie czują się przeciążeni ilością obowiązków,
- mogą awansować i się rozwijać w strukturach organizacji.
Braki w powyższych obszarach stanowią główną motywację do zmiany pracodawcy.
Raport „Jak pracować, by nie żałować” podaje też, że 24% pracowników poświęca swoje marzenia zawodowe dla pracy. Innymi słowy – chcą robić coś innego. To sprawia, że mają niskie zaangażowanie w pracę, które może wpływać destrukcyjnie na inne osoby. Jedna z przyczyn tkwi zakresie obowiązków podczas onboardingu, które nie pokrywają się z obietnicami składanymi na etapie rekrutacji. Rozczarowany pracownik powinien móc jasno zakomunikować, że podpisał umowę, wyobrażając sobie inaczej pracę, a organizacja powinna wywiązać się z deklaracji. To wyjątkowo niekorzystna sytuacja dla nowo zatrudnionej osoby, która jest niezadowolona z pracy, ale nie może wrócić do poprzedniej firmy i nie ma na oku innej oferty.