1. Home>
 2. Blog>
 3. HR>
Equality

Równość płac w firmie - cztery wskazówki jak ją osiągnąć

Europejski Dzień Równości Wynagrodzeń przypada w połowie listopada wyznaczając symboliczny moment, w którym kobiety przestają zarabiać. W całej Unii Europejskiej, mężczyźni zarabiają o 12,7 proc. więcej, co odpowiada 1,5-miesięcznej pensji. Czy Twoja firma również znajduje się w tej średniej? Zgodnie z unijną Dyrektywą 2006/54/WE dotyczącą przejrzystości wynagrodzeń jest to obecnie kluczowa dla wielu organizacji. Nierówności w wynagrodzeniach wpływają negatywnie zarówno na doświadczenie pracownika, jak i rozwój firmy. Jak więc możemy zawęzić lukę płacową? Kilku wskazówek udzielił nam Bruce Fecheyr-Lippensa, Chief People Officer w SD Worx.

  Wskazówka 1: Zrozum korzyści biznesowe

  „Zgodność z przepisami to tylko jeden z powodów, dla których warto pracować nad równością płac. Jeśli chcesz podejmować możliwie najlepsze decyzje w dowolnym obszarze działalności, musisz mieć pewność, że w firmie znajduje się zróżnicowana grupa osób. To jedyny sposób na dokonywanie mądrych wyborów, niezależnie od tego czy wybierasz dostawcę, sporządzasz umowę czy opracowujesz kampanię marketingową – musisz zebrać i wykorzystać wszystkie perspektywy, których sam możesz nie dostrzegać. Aby być firmą, która przyciąga różnorodnych ludzi, musisz traktować ich wszystkich w całkowicie równy sposób. Wynagrodzenie jest tylko jednym z elementów, ale ma kluczowe znaczenie. Jeśli równe płace nie są dla Ciebie priorytetem, nigdy nie osiągniesz swoich celów biznesowych” – twierdzi Bruce.

   Wskazówka 2: Czytaj dane

   Gdy zapytaliśmy Bruce’a, jak zacząć, odpowiedział: – Przede wszystkim musisz wiedzieć, ile dokładnie wszyscy zarabiają. Następnie umieść te informacje w bazie danych, dzięki czemu będziesz mógł poddać je analizie. Jeśli nie masz takich danych, wówczas prowadzisz jedynie filozoficzne rozmowy i nie możesz podjąć żadnych działań. Odpowiedni dostawca usług kadrowo-płacowych powinien być w stanie wygenerować potrzebne dane i wesprzeć Cię w ich analizie, aby zrozumieć skalę różnicy w płacach kobiet i mężczyzn oraz porównać ją ze średnią w krajach, w których prowadzisz działalność. Analiza płac może dać Ci również jasny obraz tego, którzy pracownicy zarabiają więcej lub mniej niż inni oraz na jakim poziomie znajduje się wynagrodzenie danej osoby w porównaniu ze średnią zarobków na jej stanowisku. W ten sposób będziesz mógł wyrównać płace na więcej niż jeden sposób.

    Wskazówka 3: Wyjdź poza podstawy

    Prosta analiza różnic w płacach to świetny punkt wyjścia, ale według Bruce’a to dopiero początek. – Osiągnięcie prawdziwej równości wynagrodzeń oznacza równe płace także dla wszystkich mniejszości. Wiele firm musi również wziąć pod uwagę świadczenia dodatkowe, które pracownicy wybierają rezygnując z części wynagrodzenia. Każdy pracownik to indywidualna sytuacja, więc osiągnięcie równości wynagrodzeń jest ciągłym procesem i może być dużym wyzwaniem. Jednak rosnąca liczba dostawców usług HR oferuje obecnie analizę równości płac, wykorzystując zaawansowane modele analityczne, które pomagają zidentyfikować, a następnie rozwiązać wszelkie nierówności.

     Wskazówka 4: Potraktuj transparentność płac poważnie

     Bruce wierzy w moc przejrzystości. – Wiem, że transparentność płac może być wrażliwym tematem. Gdybyśmy mieli teraz upublicznić wszystkie wynagrodzenia w naszej organizacji, to mógłby to być szok. Niemniej jednak całkowita przejrzystość płac jest czymś, do czego powinniśmy dążyć, jeśli nie chcemy pozostać w tyle. Jest to bowiem przyszłość świata pracy. A wszystko zaczyna się od przywództwa. Ci z nas, którzy są liderami, powinni modelować kulturę przejrzystości płac i mieć pewność, że nasi pracownicy wiedzą, że nie ma nic złego w mówieniu o tym, ile zarabiają. Prawdopodobnie na początku nie będzie to wygodne, ale to część ciągłego procesu, którą liderzy HR muszą wspierać, jeśli chcemy nadal przyciągać najlepsze talenty i dążyć do rozwoju biznesu.

      Chcesz osiągnąć równe wynagrodzenie w swojej firmie?

       Dowiedz się, jak możemy Ci pomóc