1. Home>
 2. Blog>
 3. HR>
piggy bank glasses with paper bags

Spersonalizowane i dostosowane nagrody przewagą konkurencyjną

Nasz Indeks Payroll Proficiency 2023, w którym przebadaliśmy ponad 4500 firm w 16 krajach europejskich, pokazuje, że pracownicy otrzymują szeroką gamę nagród – od sprzętu technicznego po świadczenia mobilne i bony. Jednocześnie, koncepcje takie jak wynagrodzenie na żądanie i zestawienia nagród całkowitych są obecnie szeroko rozpowszechnione. Rzeczywiście, pracodawcy nauczyli się robić więcej za mniej – i to z pewnością pozostanie wiodącym trendem w zakresie wynagrodzeń i świadczeń w nadchodzących latach. 

  Wynagrodzenia w Europie

  Visual for Blog post 3

   #1 Holistyczne podejście do nagradzania

   Dawno minęły czasy, gdy pracownicy po prostu wyczekiwali wypłaty na koniec dnia lub miesiąca i nie mieli nic przeciwko. Dzisiejsi pracownicy, zwłaszcza młodsze pokolenia, nie boją się wyrażać swojego zdania.  

   Aby wyróżnić się z tłumu, należy wspierać swoich pracowników w sposób holistyczny. Liczy się nie tylko dobre samopoczucie finansowe, ale także fizyczne, psychiczne i społeczne.  

   Podpowiadamy, jak najlepiej odpowiedzieć na różnorodne potrzeby pracowników bez zwiększania kosztów.  

    #2 Elastyczne systemy wynagrodzeń

    Najlepsza praktyka jest inspirowana potrzebą personalizacji – zamiast samodzielnie komponowanemu pakietowi wynagrodzeń, pozwalasz pracownikom decydować. Przykładowo, świeżo upieczony inżynier może preferować dodatkowe dni urlopu i karnet na siłownię zamiast dodatkowych składek emerytalnych lub ubezpieczenia zdrowotnego. 

    Idea elastycznego wynagrodzenia jest dość prosta - ustalasz stałą część wynagrodzenia swoich pracowników, którą mogą wydać na świadczenia najbardziej dla nich istotne w danym momencie. W krajach o wysokich kosztach pracy, takich jak Belgia, ta forma dostosowywania wynagrodzeń jest już powszechna. 

    Aby zilustrować możliwe korzyści elastycznego systemu wynagrodzeń, przedstawiamy kilka kategorii, które prawie zawsze cieszą się popularnością wśród pracowników. Są to, m.in. dodatkowe opcje ubezpieczenia (zrównoważone) opcje mobilności, bony, dodatki związane z dobrym samopoczuciem, plany emerytalne, wyposażenie techniczne i premie

     #3 Wynagrodzenie na żądanie

     Earned wage access (EWA) lub wynagrodzenie na żądanie to wypłacanie pensji, gdy pracownicy jej potrzebują, zamiast w dniu wypłaty. Takie rozwiązanie jest zwykle kojarzone z większymi firmami, ale coraz więcej mniejszych przedsiębiorstw również decyduje się na nie, chcąc przyciągać najlepsze talenty. 

     W wielu przypadkach firma fintech służy jako pośrednik. Zazwyczaj wypłaca zarobione przez pracownika wynagrodzenie przed dniem wypłaty, a następnie odbiera środki od pracodawcy pod koniec miesiąca. Takie rozwiązanie jest płatne, jednak koszty związane z zastąpieniem pracowników, którzy rezygnują z pracy są często znacznie wyższe. 

     Zamiast tego, EWA może być sposobem na zwiększenie poziomu satysfakcji pracowników. Zapewniasz im dostęp do środków w kluczowych momentach, aby nie musieli polegać na pożyczkach. Przy rosnących stopach procentowych i kosztach utrzymania, może być to dla nich bardzo pomocne. 

      #4 Zestawienia nagród

      Czasami, nawet jeśli oferujesz powyższe opcje, Twoi pracownicy nadal będą postrzegać swoje pakiety wynagrodzeń jako nieadekwatne. Aby zniwelować błędne postrzeganie, najważniejsza jest jasna komunikacja. Wyjaśnij wszystkim, co otrzymują i dlaczego, ponieważ często pracownicy są świadomi tylko 60-70% swojego całkowitego wynagrodzenia. 

      Total Reward Statement (TRS) jest jednym ze sposobów, aby osiągnąć zamierzony efekt. Dokument oferuje szczegółowy i spersonalizowany przegląd wszystkich nagród finansowych i pozafinansowych, które pracownik otrzymuje, a o których nie zawsze pamięta. Generuje to świadomość, przejrzystość i uznanie. 

      Co więcej, w każdej wersji można wyróżnić jedną lub więcej mniej namacalnych nagród – od organizacji wakacji po ubezpieczenia. TRS powinien być jak najbardziej wizualny, zwięzły i zawierający wskazówki.

       Chcesz uzyskać więcej informacji na temat tajników naliczania płac?

        Zapoznaj się Indeksem Payroll Proficiency 2023