Automatyzacja naliczania wynagrodzeń zmniejsza ryzyko wystąpienia pomyłek, które skutkują nie tylko korektami list płac, ale także obniżonym zaufaniem pracowników do pracodawcy. Co wpływa na zagwarantowanie zgodności listy płac z przepisami? „Global Payroll Efficiency Index 2024” CloudPay podaje 3 główne wyzwania:
- Zatrudnienie specjalistów kadrowo-płacowych (zarówno pod kątem liczby, jak i stopnia wykwalifikowania)
- Złożoność przepisów dotyczących rozliczeń pracowników
- Dostęp organizacji do nowoczesnego oprogramowania kadrowo-płacowego
Ta sama publikacja prezentuje The PEI Matrix. To wskaźnik oceniający stopień trudności rozliczeń pracowników na tle list płac zatwierdzonych za pierwszym razem (bez żadnych poprawek) i liczby błędów na 1000 pasków płacowych. Polska znalazła się w kategorii „Very difficult, very efficient”. To oznacza wysoką efektywność procesów płacowych mimo licznych trudności.
Jednak czy wszystkie organizacje efektywnie rozliczają pracowników, nie marnując ani czasu, ani pieniędzy?
Jak podaje raport „#TrendyHR_2024” Agencji Grow, głównym narzędziem wykorzystywanym w dziale zarządzania zasobami ludzkimi, w tym w dziale kadrowo-płacowym, jest Excel. Używa go niemal 93% organizacji uczestniczących w V edycji „Badania analityki HR”. Dla porównania – 61% firm korzysta z systemów kadrowo-płacowych. To oznacza pewną lukę, bo prawie 23% przedsiębiorstw zadeklarowało, że obsługuje procesy kadrowo-płacowe wyłącznie na zewnątrz. O ile listę płac można przygotować w Excelu, o tyle istnieją znacznie skuteczniejsze sposoby rozliczania pracowników.
Jedną z najważniejszych zalet outsourcingu kadr i płac jest dostęp do nowoczesnych platform w chmurze, które automatyzują czasochłonne i manualne czynności, ograniczając ryzyko błędów na listach płac czy deklaracjach wysyłanych do urzędu skarbowego i ZUS. TribePerk automatyzuje kadry i płace w sektorze MŚP, uwalniając przedsiębiorców od wad tradycyjnej współpracy z biurem rachunkowym.