Respondenci przepytani w ramach „State of AI and Automation in HR 2024” stworzyli ranking najbardziej czasochłonnych obowiązków HR. W TOP 5 zadań uplasowało się zbieranie (41%) i analizowanie (55%) feedbacku od pracowników oraz tworzenie raportów (36%). To czynności, które można zautomatyzować za pomocą AI. Sztuczna inteligencja nie tylko wyciągnie wnioski z elektronicznej dokumentacji, ale także przygotuje transkrypcję spotkania i podsumuje najważniejsze uwagi. Jak podkreślają twórcy raportu – nie chodzi o zastąpienie HR-owców, tylko uwolnienie ich od czasochłonnej rutyny.
Co więcej, warto udostępnić osobom zatrudnionym narzędzia, za pomocą których zadbają o swoje samopoczucie. Zasoby dotyczące zdrowia psychicznego, które bazują na sztucznej inteligencji, np. aplikacje i platformy online, są pożądane szczególnie przez wysoko wykwalifikowanych pracowników. „Global Talent Trends 2024” ujawnia, że 44% organizacji udostępnia załodze AI, które ułatwia podejmowanie lepszych decyzji dotyczących zdrowego stylu życia, a 37% firm planuje wdrożyć takie rozwiązanie.
Sztuczna inteligencja ułatwia również planowanie indywidualnych ścieżek rozwoju pracowników, zwłaszcza na platformach e-learningowych, które umożliwiają naukę w trybie on demand, czyli na żądanie. Aż 45% uczestników badania „Talent Trends 2024” Randstad Enterprise przyznało, że AI ułatwiło im wytypowanie pracowników do objęcia stanowisk kierowniczych. Jeszcze więcej specjalistów, bo aż 75%, uważa, że AI wspiera mobilność wewnętrzną, czyli awanse poziome i pionowe, oraz identyfikację luk kadrowych.