1. Home>
 2. Blog>
 3. Zarządzanie talentami>
Blog3_1200x800

Budowanie ekosystemu talentów: dobre i złe praktyki

Zbudowanie ekosystemu zarządzania talentami może początkowo wydawać się skomplikowanym projektem, a nawet poważnym wyzwaniem. W rzeczywistości jednak wymaga jedynie zmiany sposobu myślenia. Kiedy menedżerowie HR zdają sobie sprawę z tego, jak naprawdę połączone są wszystkie procesy zarządzania talentami i strategicznie dostosowują je do siebie – zamiast je izolować – wówczas ten ekosystem zaczyna naturalnie rozkwitać. 

Czym jest ekosystem zarządzania talentami? 

Budowanie ekosystemu talentów oznacza przyjęcie holistycznego podejścia do zarządzania pracownikami w organizacji. Obejmuje to każdy element doświadczenia pracownika: od momentu, gdy kandydat po raz pierwszy usłyszy o twojej firmie, po wrażenia pracownika po odejściu 
z organizacji. Oczywiście obejmuje to ogromną liczbę procesów HR w różnych funkcjach i zespołach, więc nic dziwnego, że zarządzanie talentami tradycyjnie odbywa w odizolowanych strukturach (silosach).

Dlaczego warto budować ekosystem talentów? 

Silosowe podejście do zarządzania talentami nieuchronnie prowadzi do fragmentacji doświadczeń pracowników i znacząco utrudnia rozwój firmy. Weźmy na przykład rozdźwięk między rekrutacją, 
a rozwojem. Według naszych najnowszych ogólnoeuropejskich badań, 50 proc. pracowników twierdzi, że nie brało udziału w żadnym szkoleniu w ciągu ostatniego roku, podczas gdy 49 proc. pracodawców uważa, że obecnie brakuje im rąk do pracy. Bez ekosystemu talentów mobilność wewnętrzna nie będzie możliwa.

Mając to na uwadze, zebraliśmy trzy polecane i odradzane przez ekspertów SD Worx działania – łącznie sześć wskazówek, dzięki którym dowiesz się, jak rozpocząć budowanie ekosystemu zarządzania talentami, który pomoże twojej firmie dobrze funkcjonować.

  WYBIERZ wielofunkcyjne podejście do rozwiązywania problemów

  Zacznij stosować „myślenie ekosystemowe”, gdy pojawiają się wyzwania związane z zarządzaniem talentami. Oznacza to, że najlepsze rozwiązanie można uzyskać jedynie dzięki współpracy międzyzespołowej czy też międzydziałowej. Załóżmy na przykład, że w firmie wzrasta liczba odejść. Przyjęcie podejścia ekosystemowego oznacza dokładne zbadanie każdej możliwej przyczyny niezadowolenia pracownika. Począwszy od zbyt dużego obciążenia pracą, przez brak świadczeń, po problemy informatyczne lub cokolwiek innego. Następnie można wykorzystać wszystkie odpowiednie zasoby i strategie z różnych zespołów, aby rozwiązać problem.

  PAMIĘTAJ o ścieżce kariery pracownika

  Doświadczenie pracownika stanowi rdzeń każdego dobrze funkcjonującego ekosystemu talentów, 
  a wynikiem dobrego ekosystemu jest pozytywne doświadczenie pracownika od początku do końca pracy w danej organizacji. Badania udowodniły jak duży wpływ ma to na rozwój i sukces firmy. Budowanie ekosystemu talentów oznacza przeanalizowanie w jaki sposób każdy proces operacyjny może potencjalnie wpłynąć na satysfakcję pracowników na różnych etapach ich kariery.

  MĄDRZE wykorzystuj technologię

  Systemy śledzenia aplikacji kandydatów w procesie rekrutacyjnym, oprogramowanie do zarządzania talentami i narzędzia do analizy danych mogą pomóc w zidentyfikowaniu odpowiednich kandydatów. Śledzenie wydajności i zaangażowania pracowników i podejmowanie decyzji opartych na danych pomogą ci pozostać konkurencyjnym i wydajnym. Dane pomagają rozkwitać ekosystemowi talentów, zapewniając wgląd w trendy i możliwości wśród pracowników. Poszukaj rozwiązań technologicznych, które można zintegrować z już istniejącą technologią HR, aby uzyskać dostęp do najbogatszych danych i najlepszego doświadczenia użytkownika.

  NIE lekceważ wartości informacji zwrotnej

  Przejrzysta i wspierająca komunikacja, w tym między innymi informacje zwrotne, jest kluczowa dla dobrze funkcjonującego ekosystemu talentów. Konstruktywna informacja zwrotna pomaga wszystkim zrozumieć nasze mocne strony oraz obszary wymagające poprawy, jednocześnie tworząc przestrzeń do lepszej współpracy przy rozwiązywaniu problemów. Dlatego ważne jest, aby nie pomijać regularnych przeglądów i ocen projektów – dzięki temu można z czasem dostosować swój ekosystem, aby lepiej spełniał potrzeby działu HR, pracowników oraz firmy.

  NIE zaniedbuj wewnętrznej puli talentów

  Podczas gdy tradycyjne, zewnętrzne metody rekrutacji, takie jak korzystanie z firm rekrutacyjnych czy portali pracy, odgrywają ważną rolę, poleganie wyłącznie na nich znacznie ogranicza pulę dostępnych talentów. 
  A co, jeśli najlepsze talenty są tuż obok ciebie? Nie można zapominać o wartości mobilności wewnętrznej, która czerpie z puli osób, które już spełniają Twoje wymagania dotyczące dopasowania kulturowego i doświadczenia w branży.

  NIE próbuj robić wszystkiego sam

  Kuszące jest, by jako lider pracować nad nową strategią, aż do dopracowania wszystkich szczegółów, by następnie wdrożyć ją w organizacji. Jest to jednak jeden z obszarów, w którym zbytnie teoretyzowanie może cię stopować. Trudno jest przewidzieć, w jaki sposób zmiany w podejmowaniu decyzji i rozwiązywaniu problemów związanych z zarządzaniem talentami zostaną odebrane i jak należy je zoptymalizować. Zacznij działać, radząc sobie z rzeczywistymi wyzwaniami związanymi z talentami i pamiętaj, że w razie potrzeby zawsze możesz uzyskać poradę i wsparcie od zewnętrznego partnera.

   Każdy ekosystem nieprzerwanie ewoluuje. Budowanie ekosystemu talentów nie polega na radykalnej restrukturyzacji organizacji z dnia na dzień, ale na wdrażaniu niewielkich zmian na bieżąco. Polega to na przyjęciu i wzmocnieniu wzajemnych powiązań między procesami zarządzania talentami, tak aby były one dostosowane do wspólnych celów rozwoju organizacji. Najlepszym początkiem jest nauka poprzez działanie, więc na co czekasz?

    Chcesz dowiedzieć się więcej o budowaniu ekosystemu talentów?

     Sprawdź nasz raport ekspercki