1. Home>
  2. Blog>
  3. HR>
Time management

Work-life integration czy work-life balance?

Work-life integration czy work-life balance? Sprawdź, który system zarządzania czasem pracy będzie najlepszy dla Ciebie i Twojego zespołu?

Elastyczny czas pracy wciąż króluje na listach priorytetów pracowników, a coraz więcej firm jest gotowych, aby oferować swoim talentom taką możliwość. Sprawdź, który z modeli elastycznego zarządzania czasem pracy jest najlepszy dla Ciebie i Twoich pracowników oraz pomoże Wam osiągać wyznaczone cele.

- Z naszych danych wynika, że aż 44, proc. Polaków świadomie śledzi swój czas pracy, a 34 proc. korzysta w tym celu z systemu rejestracji czasu pracy. Tendencje te będą rosnąć, a to dlatego, że coraz więcej pracowników – zwłaszcza z młodszych pokoleń – bardzo ceni sobie możliwość swobodnego kreowania swojego dnia pracy - mówi Paulina Zasempa, People Country Lead – Poland and CEE · SD Worx Poland. 

Elastyczny czas pracy sprawdza się zwłaszcza w przypadku tych organizacji 
i stanowisk, które wymagają zadaniowego podejścia do projektu. Nie oznacza on jednak, że pracownicy wykonują swoje obowiązki bez kontroli przełożonego oraz bez konieczności rejestracji czasu pracy i postępów powierzonych im zadań. Wręcz przeciwnie! W przypadku, gdy to pracownik samodzielnie decyduje w jakich godzinach poświęca się obowiązkom, warto mieć już wdrożony system pozwalający na sprawne monitorowanie czasu pracy. W tym celu warto wybrać rozwiązanie, które daje członkom zespołu możliwość wygodnego dodawania informacji za pomocą urządzeń mobilnych. 

Kluczowe dla sprawnego funkcjonowania firmy jest też ustalenie modelu zarządzania czasem pracy i czasem regeneracji, według którego będzie działał zespół. Poniżej dwa najpopularniejsze przykłady. Który z nich będzie najlepszy dla Twojego zespołu?

    1. Work-life balance

    Nazwa tego modelu weszła do języka potocznego jako określenie umiejętności oddzielania życia zawodowego od prywatnego. Zakłada on, że pracownicy faktycznie stawiają bardzo wyraźną granicę między tymi dwiema sferami życia, a czas, w którym pracują nie przenika się z czasem przeznaczonym na odpoczynek czy aktywności z rodziną i przyjaciółmi. Zakłada pełną dyspozycyjność członków zespołu w przeznaczonym na pracę czasie 
    i całkowite odcięcie się od niej w czasie wolnym. Zwolennicy tego modelu twierdzą, że to idealny sposób na zachowanie zdrowych proporcji między życiem prywatnym a zawodowym i odpowiedni poziom regeneracji pracowników. 

    Gdzie tu miejsce na elastyczność? W ustalaniu interwałów czasowych. Work-life balance to niekoniecznie praca od 9 do 17. Warto sprawdzić cykl dobowy Twojej firmy, tak aby czas zaangażowania Twoich talentów zgadzał się z czasem największej aktywności klientów. Analizując czas spływania zapytań od klientów lub danych łatwo sprawdzisz, jakie godziny pracy będą optymalne dla Twojej firmy. Reaguj też na sugestie członków zespołu w sprawie preferowanych przez nich godzin pracy. Dzięki temu możecie uzyskać maksymalny poziom wydajności i zadowolenia z dnia pracy.

      2. Work-life integration

      Nie w każdej firmie i nie w każdym projekcie sztywne godziny pracy są optymalnym rozwiązaniem. Zwłaszcza talenty zatrudnione na stanowiskach kreatywnych albo pracujące w zespołach międzynarodowych potrzebują więcej swobody. Również wiele osób na stanowiskach managerskich ma problem, aby zmieścić swoje codzienne obowiązki, np. spotkania z klientami, podwykonawcami czy uczestnictwo w wydarzeniach branżowych 
      w standardowych godzinach pracy. W firmach, w których obowiązują sztywne godziny pracy prowadzi to albo do małej efektywności pracowników w czasie dnia albo do nadgodzin. Oba przypadki w dłuższej perspektywie są szkodliwe dla firmy i jej pracowników. Aby im zapobiec warto rozważyć model work-life integration zakładający, że w ciągu dnia sfera zawodowa i prywatna przenikają się. Dostęp do Internetu i popularyzacja pracy zdalnej sprzyjają wdrażaniu tego modelu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by będąc w domowym zaciszu wczesnym wieczorem odbyć spotkanie z zagranicznym klientem albo zrobić prezentację na spotkanie. 

      Gdzie tu elastyczność? W swobodzie decydowania o tym, o której pracujemy, 
      a kiedy poświęcamy czas dla siebie i bliskich. Źle wdrożony model work-life integration może prowadzić do szybkiego przemęczenia i wypalenia zawodowego. Dlatego bardzo ważne jest, aby prowadzić rejestrację czasu pracy i planowanie dnia tak, aby nie dopuszczać do tego, by obwiązki zajmowały więcej niż 8 godzin dziennie i by były przeplatane interwałami na odpoczynek, sport, pasje czy wartościowy czas z rodziną. System monitorowania czasu pracy, który daje możliwość rejestracji poprzez urządzenie mobilne sprawi, 
      że zarówno Ty, jak i Twoi pracownicy będziecie mogli łatwo kontrolować czas poświęcany na powierzone zadania.

        Elastyczny czas pracy to szansa na podniesienie jakości pracy i poziomu satysfakcji Twoich pracowników. Do wprowadzenia takich rozwiązań warto się przygotować i wdrożyć przyjazny dla użytkowników system monitorowania ich aktywności. Dzięki temu zarówno Ty, jak i Twoi pracownicy, będziecie mogli ocenić czy wprowadzony model zdaje egzamin, a czas pracy wykorzystywany jest optymalnie.

          Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego jak skutecznie zarządzać czasem pracy w Twojej firmie? Nasz zespół chętnie Ci pomoże!

            Skontaktuj się z nami!