Według art. 29 § 3 pkt 1 lit. m k.p. pracodawca podaje czas, częstotliwość, miejsce i termin wypłaty wynagrodzenia za pracę w elektronicznej lub papierowej informacji o warunkach zatrudnienia, jeśli nie ustalił regulaminu pracy. Tej daty nie trzeba wskazywać w umowie o pracę, aczkolwiek można. Art. 29 § 1 pkt 3 k.p., który określa treść umowy o pracę, wymienia jedynie wysokość wynagrodzenia z podziałem na składniki.
Pracodawca, który zmienia termin wypłaty wynagrodzenia, musi zaktualizować informację o warunkach zatrudnienia na podstawie art. 29 § 3(3) k.p. Ten przepis zobowiązuje pracodawcę do niezwłocznego poinformowania pracownika o zmianie warunków pracy i płacy wskazanych w art. 29 § 3 k.p. Pracownik musi się dowiedzieć o zmianie najpóźniej w dniu, w którym zacznie go dotyczyć.
Zmiana terminu wypłaty wynagrodzenia w umowie o pracę nie wymaga złożenia wypowiedzenia zmieniającego. Termin wypłaty wynagrodzeń nie należy do istotnych warunków pracy i płacy, które są wymienione w art. 29 § 1 k.p., w przeciwieństwie do np. wymiaru czasu pracy. Jak możemy przeczytać w piśmie Głównego Inspektoratu Pracy (GPP-471-4560-26/09/PE/RP), termin wypłaty wynagrodzenia jest informacją organizacyjną i porządkową. Nie jest istotne, czy pracownicy uznają zmianę za chwilowo lub stale niekorzystną. Niemniej warto podpisać aneks do umowy o pracę, nawet jeśli zmiana wyniknie z regulaminu pracy.