1. Home>
 2. Blog>
 3. Zarządzanie talentami>
PM_BL2_1200x814

5 kroków do stworzenia miejsca pracy opartego na umiejętnościach

Tradycyjnie przyjęło się, że praca oznacza wypełnianie zadań zgodnie z opisem stanowiska. Jednak coraz więcej firm zdaje sobie sprawę z ograniczeń płynących z takiego schematu i zamiast tego przekształca się w miejsce pracy oparte na umiejętnościach. Jeśli wydaje Ci się, że to ogromna zmiana, nie panikuj! Oto pięć kroków, od których warto zacząć.

  Krok #1: Nowy sposób myślenia

  Trudno wyobrazić sobie życie bez pracy jaką znamy, ale łatwo dostrzec wyzwania, przed którymi stają tradycyjne formy zatrudnienia. Zespoły pracują w grupach, nie komunikujących się między sobą. Potencjał pracowników nie jest w pełni wykorzystywany, ponieważ ich zakres obowiązków nie obejmuje tego, w czym byliby świetni. Jedynym sposobem na sprostanie tym wyzwaniom jest przyjęcie nowego podejścia do struktury pracy i zatrudniania. Zamiast skupiać się na potrzebach jednego zespołu, spróbuj pozyskać do organizacji kompetencje i umiejętności, których brakuje w całej firmie.

   Krok #2: Struktura mapowania umiejętności

   Zatrudnianie zgodnie z umiejętnościami jest możliwe tylko wtedy, gdy wiesz, w których obszarach w Twojej firmie brakuje wiedzy. Tutaj pojawia się mapowanie umiejętności. Odpowiedni partner HR może pomóc opracować strukturę organizowania umiejętności pracowników, która spełni Twoje priorytety w ramach założonego budżetu. Istnieje wiele możliwości gromadzenia potrzebnych danych, od samooceny pracowników po oceny menedżerów, a nawet testy umiejętności. Uzyskany 
   w ten sposób wykaz umiejętności jest nieocenionym narzędziem do podejmowania strategicznych decyzji w zakresie zarządzania talentami, szkoleń i praktyk zatrudniania.

    Krok #3: Nieszablonowe uczenie się

    Nowe umiejętności nie pochodzą jedynie od nowych pracowników. Należy zapewnić pracownikom możliwość uczenia się nowych rzeczy, w tym nabywania umiejętności, które mogą nie być bezpośrednio związane z ich stanowiskiem. Miękkie i zbywalne umiejętności wzmacniają pracowników i poprawiają ich doświadczenie w pracy, dając im jednocześnie większą elastyczność 
    w zakresie budowania kariery. Ważne jest również, aby dopingować pracowników, którzy chcą nauczyć się twardych umiejętności wykraczających poza ich stanowisko, o ile można zapewnić im możliwości ich zastosowania.

     Krok #4: Wewnętrzny rynek talentów

     Miejsce pracy oparte na umiejętnościach do funkcjonowania potrzebuje elastyczności, a to oznacza możliwość testowania nowych talentów zatrudnionych w Twojej organizacji. Uczyń wewnętrzną mobilność priorytetem, tworząc wewnętrzny rynek talentów i publikując wszystkie nowe stanowiska wewnętrznie. Dzięki temu, jeszcze zanim pracownicy zdecydują się na zdobycie nowych umiejętności, będą wiedzieli w jaki sposób można je wykorzystać w organizacji. Przeglądanie oferowanych stanowisk może również zainspirować ludzi do rozważenia nowych kierunków, które mogą być lepiej dopasowane do ich obecnego stanowiska ze względu na wymagane umiejętności, godziny pracy lub lokalizację. 

      Krok #5: Zwinne role i obowiązki

      Zmiana stanowiska jest jedną z możliwości, ale wielu pracowników szuka większej różnorodności 
      w swojej pracy bez konieczności podpisywania nowej umowy. Popraw zaangażowanie i motywację pracowników, umożliwiając elastyczne zwiększanie i zmniejszanie stanowisk pracy, w zależności od ambicji, potrzeb lub ograniczeń pracownika. Przekłada się to również na znacznie mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia niedoboru umiejętności, gdy jakaś osoba zachoruje lub odejdzie 
      z pracy. Jednocześnie poprawisz wskaźniki retencji i sprawisz, że pracownicy będą mogli omawiać własne możliwości zatrudnienia ze swoim przełożonym, zanim zwrócą się do rekrutera zewnętrznego.  

       Chcesz dowiedzieć się więcej, jak stworzyć miejsce pracy oparte na umiejętnościach?

        Sprawdź nasz nowy raport