1. Home>
 2. Blog>
 3. Międzynarodowa lista płac>
Internationales Human Resources Management: Diese neuen Aufgaben erwarten HR-Expert*innen

3 niebezpieczne błędy płacowe dla organizacji międzynarodowych

Lista płac jest siłą napędową organizacji, więc prawidłowe jej prowadzenie jest kluczowe. Kiedy organizacje rozszerzają swoją działalność na nowe lokalizacje geograficzne, ryzyko popełnienia błędów na listach płac wzrasta. To przerażająca myśl dla specjalistów ds. kadr i płac.  

Co więc mogą zrobić międzynarodowe organizacje, aby zminimalizować ryzyko błędów na listach płac? Oto trzy najważniejsze wskazówki: 

  1. Zagrożone procesy manualne

  Wiele osób widzi w sztucznej inteligencji i automatyzacji coś, czego należy się bać. Wraz z szumem medialnym wokół przyszłości pracy, wiele osób martwi się o to, co przyniesie przyszłość. Jednak to właśnie unikania automatyzacji powinniśmy się obawiać: jeśli organizacje nie przyjmą automatyzacji, prozaiczne, ręczne procesy back office będą zajmować cenny czas specjalistów HR.  

  Technologie HR mogą wyeliminować te czasochłonne zadania administracyjne, które jedynie odwracają uwagę specjalistów HR od zadań o większej wartości dodanej, dając im możliwość odblokowania mocy płac w organizacji. Sztuczna inteligencja nie przejmie władzy, ale raczej sprawi, że ludzka siła robocza będzie jeszcze potężniejsza. Wykorzystanie technologii takich jak Cyfrowy Asystent SD Worx zmniejsza czas i wysiłek, jaki trzeba włożyć na przykład w umawianie spotkań i rezerwowanie urlopów, dzięki czemu można poświęcić więcej czasu na zapewnienie efektywności działu. 

  Nie musząc martwić się o ręczne procesy kadrowo-płacowe, dział może działać o wiele sprawniej, a sztuczna inteligencja ogranicza również błędy ludzkie. Pozwala to pracownikom działu kadr i płac skupić się na ważnych zadaniach, takich jak prowadzenie listy płac na koniec miesiąca i wykonywanie zadań związanych z ludźmi, pozwalając jednocześnie technologii robić to, co robi najlepiej.  

   2. Rozbieżne listy płac 

   Rozbieżne systemy płacowe mogą być przerażające dla specjalistów ds. płac. Zbytnie skupienie się na lokalnej liście płac skutkuje rozproszonym systemem płac z mylącym zestawem danych od kilku dostawców. Praca z globalnym dostawcą usług płacowych może wprowadzić globalne podejście, co w konsekwencji wprowadza spójność do listy płac organizacji. Dzięki temu organizacje mogą połączyć lokalne procesy z globalnym przeglądem. 

   Takie podejście tylko zwiększa wartość danych płacowych do podejmowania świadomych decyzji biznesowych. Badania SD Worx wskazują, że 87% liderów biznesowych w całej Europie prosi zespoły kadrowo-płacowe o dane płacowe w tym celu, a dzięki zestawowi danych od jednego globalnego dostawcy, a nie zbiorowi regionalnych systemów płacowych, dane mogą być łatwiej analizowane i zapewniają znacznie bardziej przejrzysty wgląd. Ponadto 40% specjalistów ds. kadr i płac uważa, że dostarczanie danych liderom biznesowym jest "trudne" lub "bardzo trudne", więc zwrócenie się do globalnego dostawcy umożliwia uzyskanie zbioru danych, który może mieć duże znaczenie dla zarządu. 

    3. Koszmarne niezgodności z przepisami

    To najgorszy koszmar każdego specjalisty ds. płac: grzywna za niezgodność z przepisami. Ryzyko niezgodności jest znaczące, a potencjalne grzywny za GDPR mogą sięgać nawet 20 milionów euro lub 4% rocznego obrotu organizacji. Poza karami finansowymi, niezgodność może również okazać się szkodliwa dla wizerunku marki i mieć długotrwały wpływ na organizację i jej działalność. Jest to ryzyko zbyt duże, aby je podejmować, ale przy stale wprowadzanych nowych przepisach, ogarnięcie każdego lokalnego prawa, które ma wpływ na listę płac, może być bólem głowy. 

    Współpraca z globalnym dostawcą może zminimalizować ten stres, ponieważ zespoły kadrowo-płacowe mogą być pewne, że ich lista płac jest zgodna z przepisami na poziomie lokalnym i regionalnym bez konieczności pracy nad zrozumieniem każdego konkretnego lokalnego prawa. 

    Błędy w naliczaniu płac mogą prześladować pracowników działu kadr i płac w nocy, ale istnieją proste sposoby, aby międzynarodowe organizacje uniknęły problemów z płacami. Wykorzystanie automatyzacji, połączenie lokalnych systemów i skupienie się na zgodności: to trzy klucze, które pozwolą Ci spać spokojnie. 

     Masz pytania?

     Nasz zespół chętnie Ci pomoże!

      Skontaktuj się z nami!