Płace

Wypowiedzenie umowy zlecenia – z dnia na dzień czy z zachowaniem okresu wypowiedzenia?
Jak wypowiedzieć umowę zlecenie – z zachowaniem okresu wypowiedzenia czy ze skutkiem natychmiastowym? Sprawdź przepisy i pobierz wzory!

Umowa zlecenie z własnym pracownikiem – jak rozliczyć składki ZUS i świadczenie chorobowe?
Umowa zlecenie z własnym pracownikiem – jak rozliczyć składki ZUS i świadczenie chorobowe? Sprawdź, jakie zasady obowiązują przy takiej formie współpracy.

Czym jest staż pracy i na co wpływa?
Staż pracy ma wpływ na urlop wypoczynkowy, okres wypowiedzenia i inne uprawnienia pracownicze. Dowiedz się, jak go ustalić i co robić bez świadectwa pracy.

Umowa zlecenie na czas nieokreślony – czy można taką podpisać?
Tak, możesz podpisać umowę zlecenie na czas nieokreślony! Sprawdź, jakie są zasady, różnice względem umowy o pracę i na co warto zwrócić uwagę.

Co zrobić, kiedy pracownik wykorzystał za dużo urlopu wypoczynkowego?
Dowiedz się, co zrobić, kiedy pracownik wykorzysta za dużo urlopu, np. przed zwolnieniem. Czy pracodawca może żądać rekompensaty finansowej?

Regulamin wynagradzania – czy jest obowiązkowy? Zasady zmian i najważniejsze postanowienia
Regulamin wynagradzania – kiedy jest obowiązkowy? Jakie informacje musi zawierać? Sprawdź zasady zmian, wpływ PPK, benefitów i terminów wypłaty pensji.

5 typowych błędów w naliczaniu płac – jak ich uniknąć?
Nawet drobne błędy w naliczaniu płac mogą mieć poważne konsekwencje – od kar prawnych po utratę zaufania pracowników. W całej Europie firmy zarządzają naliczaniem płac na różne sposoby. Niektóre polegają na własnych systemach, technologiach i wiedzy. Inne wolą częściowo lub całkowicie zlecić proces płacowy na zewnątrz. Chociaż jedno podejście może być skuteczniejsze od drugiego w zależności od kraju, w którym działasz, to jednak niezależnie od formy popełniane są podobne błędy. Oto 5 najczęstszych błędów w procesie naliczania wynagrodzeń i sposoby na ich uniknięcie.

List intencyjny a umowa przedwstępna o pracę – czym się różnią? Czy warto zaproponować promesę zatrudnienia kandydatowi w procesie rekrutacji?
List intencyjny a umowa przedwstępna – poznaj różnice i dowiedz się, czy warto zaproponować promesę zatrudnienia kandydatowi w rekrutacji.

Fundusz pracy – przewodnik dla pracodawców. Kto płaci składkę, ile procent wynosi i kiedy nie jest obowiązkowa?
Sprawdź, kto płaci składki na Fundusz Pracy, ile wynoszą i w jakich sytuacjach można skorzystać ze zwolnienia z obowiązku ich opłacania.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika – czego może się spodziewać pracodawca?
Dowiedz się, jakie są sposoby wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika i jakie obowiązki ma pracodawca w takiej sytuacji.

Zerowy PIT dla pracowników poniżej 26. roku życia. Jak obliczyć wynagrodzenie z ulgą dla młodych?
Ulga dla młodych zwalnia pracowników i zleceniobiorców do 26. roku życia z PIT. Sprawdź limity, wyjątki i zasady opodatkowania wynagrodzeń!

Badania kontrolne – kiedy są obowiązkowe? Co zrobić, kiedy wypadają przed urlopem pracownika?
Badania kontrolne są obowiązkowe po L4 dłuższym niż 30 dni. Sprawdź, jak je liczyć i co zrobić, gdy wypadają przed urlopem pracownika.