
Trendy HR 2025: Pięć sposobów na pozostanie skoncentrowanym na człowieku w erze AI
HR



Na czym polega i jak wprowadzić system równoważnego czasu pracy?
Zobacz, jak wdrożyć i rozliczać równoważny czas pracy. Poznaj zasady udzielania urlopów w systemie równoważnym i łączenia z innymi systemami!

3 niebezpieczne błędy płacowe dla organizacji międzynarodowych
Lista płac jest siłą napędową organizacji, więc prawidłowe jej prowadzenie jest kluczowe. Kiedy organizacje rozszerzają swoją działalność na nowe lokalizacje geograficzne, ryzyko popełnienia błędów na listach płac wzrasta. To przerażająca myśl dla specjalistów ds. kadr i płac. Co więc mogą zrobić międzynarodowe organizacje, aby zminimalizować ryzyko błędów na listach płac? Oto trzy najważniejsze wskazówki:

Outsourcing płac w nowej normie: plusy i minusy
Od oprogramowania jako usługi (SaaS) po kompleksowe usługi w obszarze kadr i płac, outsourcing wynagrodzeń istnieje w wielu postaciach. Ale niezależnie od wybranej formuły, przekazanie części lub całości obowiązków związanych z wynagrodzeniami firmie zewnętrznej to ważna decyzja. Zanim przystąpisz do określenia, które zadania związane z wynagrodzeniami warto zlecić innemu podmiotowi, zdobycie pełnej wiedzy na temat możliwych zalet i wad jest właściwym krokiem.

Urlop ojcowski – zasady i zmiany w 2023 roku
Urlop ojcowski to 2 tygodnie wolnego dla pracujących ojców. Sprawdź zasady, zmiany w 2023 roku i jak złożyć wniosek na czas!

Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony, czas określony i okres próbny – analiza różnych przypadków
Sprawdź, jak długo trwa okres wypowiedzenia w różnych rodzajach umów o pracę i kiedy można go skrócić lub wydłużyć.

Urlop na żądanie – zasady dla pracodawców i pracowników
Sprawdź, komu przysługuje urlop na żądanie, ile trwa i kiedy pracodawca może odmówić. Dowiedz się też, jak nowe przepisy wpływają na „enżetkę”.

Jak rozliczać nadgodziny? Sprawdź, co należy się pracownikowi za godziny nadliczbowe
13% pracowników zdecydowało się na pracę w nadgodzinach, aby więcej zarobić – wynika z 49. edycji badania „Monitor Rynku Pracy”, przygotowanego przez Randstad. 17% osób w wieku od 18 do 29 lat zamierza brać dodatkowe godziny wskutek inflacji. O czym muszą pamiętać pracodawcy? W jakich przypadkach praca w godzinach nadliczbowych jest dozwolona? Jakie wynagrodzenie przysługuje pracownikowi z tytułu nadgodzin?

Wynagrodzenie zasadnicze – kluczowy składnik płacy, a często mylony z pensją minimalną
Chociaż wynagrodzenie zasadnicze jest najważniejszym składnikiem wynagrodzenia pracownika, bywa mylone z płacą minimalną lub całkowitą pensją za dany miesiąc, która może obejmować inne składniki, np. dodatek za nadgodziny nocne. Czym się różni płaca zasadnicza od innych elementów wynagrodzenia? Jaki ma związek z najniższą krajową?

Jak prowadzić ewidencję czasu pracy, aby uniknąć kar i magazynowania papierowej dokumentacji przez ponad dekadę?
Sprawdź, jak prawidłowo prowadzić ewidencję czasu pracy i uniknąć grzywny do 30 000 zł oraz przechowywania dokumentów przez 10 lat.

Praca zdalna w nowelizacji Kodeksu pracy. Obowiązki pracodawców i przywileje pracowników
Nowelizacja Kodeksu pracy: obowiązki pracodawcy, przywileje pracownika i zasady pracy zdalnej. Sprawdź, co się zmieni.

Zarządzanie czasem: Kluczowy temat dla organizacji
Czy wiesz, że zarządzanie czasem jest 1. źródłem zaangażowania w organizacji dla 44,7% pracowników w Europie? Taki jest wniosek z badania "The Perfect Match" przeprowadzonego przez SD Worx w 2022 roku.

Udana cyfryzacja: Twój przewodnik w 8 krokach
Cyfryzacja od lat jest uważana za główne wyzwanie, z którym muszą się mierzyć zarówno małe firmy, jak i duże korporacje. Poniższy przewodnik pokazuje krok po kroku, jak zaplanować i wdrożyć konkretną strategię digitalizacji.