1. Home>
  2. Blog>
  3. HR>
Colleagues having a Meeting

Polityka otwartych drzwi: Pełne zaangażowanie w miejscu pracy

Przyciąganie i utrzymywanie talentów jest jednym z podstawowych wyzwań każdego pracodawcy, zwłaszcza w czasach dużej konkurencyjności na rynku pracy. Zapewnianie kompleksowego, dopasowanego do aktualnych potrzeb pracowników pakietu benefitów staje się podstawowym warunkiem w pozyskiwaniu nowych talentów. W związku z tym coraz bardziej na znaczeniu zyskują wartości reprezentowane przez organizacje, w tym sposób zarządzania zespołem, pozwalający na zbudowanie pełnego zaangażowania w miejscu pracy. 

Obecnie najważniejszym tematem podczas rozmowy kwalifikacyjnej są benefity. Już nie wystarczy zaproponować dofinansowania do opieki medycznej czy karty sportowej. Żeby zbudować zaangażowany i zadowolony zespół, trzeba dokładnie przeanalizować nowe możliwości i dopasować zakres świadczeń do aktualnych potrzeb – elastyczności pracy, pewności zatrudnienia, konkurencyjnego wynagrodzenia. To działa w dwie strony. My ufamy naszym pracownikom, oni ufają nam – mówi Paulina Zasempa, People Country Lead – Poland and CEE w SD Worx Poland.

    Drzwi otwarte na oścież

    Pozyskiwanie talentów z innych firm wiąże się z tym, że często mają one już pewne doświadczenia i przyzwyczajenia z poprzedniego miejsca pracy.  Mają jednak powód, skłaniający ich do zmiany organizacji. Jak wynika z badania SD Worx „Attractive Employer in War for Talent”, 25,3 proc. pracowników decyduje się na odejście z pracy właśnie ze względu na niezadowolenie, wynikające z zarządzania zespołem. Z kolei aspekty społeczne (np. poczucie bezpieczeństwa) są powodem rezygnacji aż w 33,1 proc. przypadków. Jednocześnie 39,5 proc. pracowników przyznaje, że pozytywna atmosfera w pracy jest jednym z najważniejszych czynników wpływających za ich zaangażowanie. Otwarte i wspierające zarządzanie pozwala zatem na zbudowanie trwałego, wykwalifikowanego zespołu.

    Wyznajemy zasadę pełnej transparentności, otwartości na rozmowę i dyskusję. Staramy podchodzić do pracowników indywidualnie ze względu na ich różne preferencje i predyspozycje. Ważne jest to, aby być otwartym na adaptowanie się do potrzeb pracowników. Badanie zaangażowania jest jedną rzeczą, ale polityka otwartych drzwi drugą. Niektóre osoby wolą przyjść porozmawiać twarzą w twarz, niektóre napisać feedback. Staramy się być na tyle otwarci, aby każdy poczuł, że informacje, które nam przekaże, zostaną wysłuchane i wzięte pod uwagę przy kolejnych działaniach. To dotyczy wszystkich tematów, tych trudnych i tych przyjemnych – mówi Paulina Zasempa, People Country Lead – Poland and CEE w SD Worx Poland.

    O tym, „jak zbudować zaangażowanie w miejscu pracy” mówiła podczas konferencji Kongres Kadry Paulina Zasempa, HR Manager People Country Lead – Poland and CEE w SD Worx Poland.