
Trendy HR 2025: Pięć sposobów na pozostanie skoncentrowanym na człowieku w erze AI
HR



Wypowiedzenie umowy zlecenia – z dnia na dzień czy z zachowaniem okresu wypowiedzenia?
Jak wypowiedzieć umowę zlecenie – z zachowaniem okresu wypowiedzenia czy ze skutkiem natychmiastowym? Sprawdź przepisy i pobierz wzory!

Umowa zlecenie z własnym pracownikiem – jak rozliczyć składki ZUS i świadczenie chorobowe?
Umowa zlecenie z własnym pracownikiem – jak rozliczyć składki ZUS i świadczenie chorobowe? Sprawdź, jakie zasady obowiązują przy takiej formie współpracy.

Czym jest staż pracy i na co wpływa?
Staż pracy ma wpływ na urlop wypoczynkowy, okres wypowiedzenia i inne uprawnienia pracownicze. Dowiedz się, jak go ustalić i co robić bez świadectwa pracy.

Spersonalizowane i dostosowane nagrody przewagą konkurencyjną
Nasz Indeks Payroll Proficiency 2023, w którym przebadaliśmy ponad 4500 firm w 16 krajach europejskich, pokazuje, że pracownicy otrzymują szeroką gamę nagród – od sprzętu technicznego po świadczenia mobilne i bony. Jednocześnie, koncepcje takie jak wynagrodzenie na żądanie i zestawienia nagród całkowitych są obecnie szeroko rozpowszechnione. Rzeczywiście, pracodawcy nauczyli się robić więcej za mniej – i to z pewnością pozostanie wiodącym trendem w zakresie wynagrodzeń i świadczeń w nadchodzących latach.

Służba bhp – kiedy pracodawca musi ją utworzyć, a kiedy sam może zostać behapowcem?
Pracodawca musi powołać służbę BHP przy zatrudnieniu powyżej 100 osób. Sprawdź, kiedy może samodzielnie pełnić tę funkcję i jakie warunki spełnić.

Umowa zlecenie na czas nieokreślony – czy można taką podpisać?
Tak, możesz podpisać umowę zlecenie na czas nieokreślony! Sprawdź, jakie są zasady, różnice względem umowy o pracę i na co warto zwrócić uwagę.

Co zrobić, kiedy pracownik wykorzystał za dużo urlopu wypoczynkowego?
Dowiedz się, co zrobić, kiedy pracownik wykorzysta za dużo urlopu, np. przed zwolnieniem. Czy pracodawca może żądać rekompensaty finansowej?

Czas pracy i obecność: Rozwiązywanie złożonego procesu płacowego
Nie mamy kryształowej kuli, ale jesteśmy pewni, że wiele zespołów HR umieściło "usprawnienie zarządzania czasem pracy" na szczycie listy noworocznych postanowień na 2023 rok. Skąd to wiemy? Nasz Indeks Payroll Proficiency 2023 pokazuje, że aż 45% europejskich firm uważa „czas pracy i obecność" za jeden z 5 najbardziej złożonych podprocesów płacowych. Jeśli brzmi to dla Ciebie znajomo, to dajemy znać, że istnieje prosty sposób, aby zmienić tę sytuację. Oto jak to zrobić.

Regulamin wynagradzania – czy jest obowiązkowy? Zasady zmian i najważniejsze postanowienia
Regulamin wynagradzania – kiedy jest obowiązkowy? Jakie informacje musi zawierać? Sprawdź zasady zmian, wpływ PPK, benefitów i terminów wypłaty pensji.

Wczasy pod gruszą – komu się należą? Aktualne warunki: ile dni, kiedy wypłacić, opodatkowanie
Wczasy pod gruszą to świadczenie z ZFŚS, które wypłaca się głównie pracownikom w trudnej sytuacji finansowej. Sprawdź aktualne zasady!

5 typowych błędów w naliczaniu płac – jak ich uniknąć?
Nawet drobne błędy w naliczaniu płac mogą mieć poważne konsekwencje – od kar prawnych po utratę zaufania pracowników. W całej Europie firmy zarządzają naliczaniem płac na różne sposoby. Niektóre polegają na własnych systemach, technologiach i wiedzy. Inne wolą częściowo lub całkowicie zlecić proces płacowy na zewnątrz. Chociaż jedno podejście może być skuteczniejsze od drugiego w zależności od kraju, w którym działasz, to jednak niezależnie od formy popełniane są podobne błędy. Oto 5 najczęstszych błędów w procesie naliczania wynagrodzeń i sposoby na ich uniknięcie.

Polityka otwartych drzwi: Pełne zaangażowanie w miejscu pracy
Coraz bardziej na znaczeniu zyskują wartości reprezentowane przez organizacje, głównie te pozwalające na zbudowanie pełnego zaangażowania w miejscu pracy.